intra-biznes.pl

Biznes IT Marketing Finanse

gdzie ulokować pieniądze
Biznes Inwestycje

Gdzie ulokować pieniądze, żeby nie stracić?

Posiadanie nadmiarowych pieniędzy powoduje, że wiele osób szuka możliwości i okazji do tego, aby je zainwestować. Powstaje jednak wtedy pytanie, gdzie ulokować pieniądze, aby nie tylko nie stracić na takiej inwestycji, lecz przede wszystkim na niej coś zyskać. Czy są jakieś szczególnie mocno polecane sposoby na to, aby zarobić na posiadanych oszczędnościach?

Lokaty bankowe

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na to, aby zainwestować pieniądze, są lokaty bankowe. Jak to działa? Klient, wpłacając oszczędności na lokatę, przekazuje bankowi środki pieniężne, które on może następnie wykorzystać np. do udzielania kredytów. W zamian za te środki bank deklaruje swego rodzaju wynagrodzenie, wynoszące procent od wpłaconej kwoty. Jest to więc inwestycja nieobarczona właściwie żadnym ryzykiem.
Problem tylko w tym, że lokaty bankowe oznaczają po pierwsze zamrożenie kapitału i brak możliwości jego wykorzystania przed zakończeniem terminu lokaty, a po drugie obecnie lokaty są bardzo nisko oprocentowane, więc potencjalny zysk może być niewielki, a biorąc pod uwagę inflacje, może nawet w ogóle go nie być.

Inwestowanie w akcje

Drugim sposobem na to, aby ulokować posiadane pieniądze, są akcje giełdowe. Można to zrobić samodzielnie lub też korzystając z usług funduszy inwestycyjnych. Jak to jednak wygląda od strony opłacalności i ryzyka?
Granie na giełdzie przy odrobinie szczęścia i umiejętności, może przynieść w krótkim czasie naprawdę ogromne zyski. Problem tylko w tym, że takie obracanie posiadanymi pieniędzmi wiąże się z ogromnym ryzykiem. Giełda w wielu przypadkach jest nieprzewidywalna i wysoce podatna na nastroje światowe. Może się szybko okazać, że w ciągu jednego dnia stracimy całe oszczędności lub też z drugiej strony, znacznie je powiększymy.

Obligacje państwowe

Innego typu rodzajem lokowania pieniędzy jest kupowanie obligacji państwowych. Emitowane obligacje przez państwa, które posiadają obowiązek skupu po określonym czasie, są jednym z pewniejszych sposobów na to, aby zainwestować posiadany kapitał. Pozwalają one znacznie lepiej zarobić niż lokaty, a także obarczone są o wiele mniejszym ryzykiem, niż akcje giełdowe. Minusem w tym wypadku jest to, że zwykle obligacje sprzedać można po kilku, a często nawet kilkunastu latach.

Inwestowanie w złoto

Ostatnim z wartych uwagi sposobem na ulokowanie swoich pieniędzy, jest kupowanie za nie złota. Złoto jest kruszcem, który cały czas drożeje z uwagi na skończoną jego ilość na rynku. Jest to sposób najpewniejszy jeśli chodzi o zysk, a także stabilność ceny. Co jednak w tym wypadku jest bardzo ważne, złoto drożeje stabilnie, lecz wolno, więc jest to inwestycja naprawdę długoterminowa, której celem jest bardziej zabezpieczenie posiadanego kapitału przed utratą wartości, niż szansa na realne i duże zyski.