Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak dobrać wygodne buty robocze?

8 lipca 2022 wygodne buty robocze


Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ odnosi się do naszego komfortu oraz przestrzegania zasad BHP poruszających temat naszego bezpieczeństwa. Obuwie pracownicze nosimy na sobie kilka godzin, dlatego tak istotne jest dobranie go w odpowiedni sposób. Nie może ono nas uciskać, być za małe lub zbyt luźne. Dowiedz się, jak dobrać wygodne buty robocze z tego wpisu.

Ustal, jaki rodzaj pracy wykonujesz

Twoje obuwie musi być dostosowane do rodzaju pracy jaką wykonujesz.

Na rynku dostępne są różne rodzaje obuwia są to: półbuty, zwykłe oraz wysokie trzewiki, obuwie gumowe, zimowe wzmacniane sandały, chodaki i kozaki. Jednak, przed podjęciem decyzji spróbuj odpowiedzieć na to pytanie:

Przed jakimi czynnikami ma chronić twoje obuwie?

Możliwe odpowiedzi to: chemicznymi, mechanicznymi, zmieniającymi się temperaturami, biologicznymi, czynnikami atmosferycznymi, porażeniem prądem elektrycznym czy może ogniem.

Rodzaje obuwia oraz ich oznaczenia:

Wyróżniamy: 

  • obuwie bezpieczne (S) takie, które posiada podnosek, chroni przed siłą nacisku od 200 J oraz siłą ścisku do 15 kN,
  • obuwie zawodowe (O) – ma cechy obuwia bezpiecznego, jednak nie posiada podnoska, wykorzystywane w miejscach gdzie naszym stopom nie grozi przygniecenie,
  • obuwie ochronne (P) – wyposażone są w podnoski, które chronią przed uderzeniem siły 100 J i siłą ścisku od 10 kN.

Odpowiedni rozmiar buta oraz jego ułożenie

Obuwie nie może być za małe, ponieważ podczas pracy twoja noga może spuchnąć. Stojąc, zmierz swoją stopę. Najlepiej zrobić to po południu, kiedy nasze stopy są już lekko zmęczone po całym dniu. Do uzyskanego wyniku dodaj 0,5 cm, maksymalnie 1 cm – w taki sposób uzyskasz twój idealny rozmiar buta roboczego. Przymierzając buta zwróć uwagę, czy twoja pięta przylegała do niego. Jeśli kupujesz wysokie trzewiki, które mają za zadanie stabilizować kostkę, dokładnie zapnij lub zawiąż buta sprawdzając czy nie są zbyt luźne u góry.

Z czego wykonane są wygodne buty robocze?

Idąc od dołu, najważniejsza jest podeszwa. Najczęściej wykonana jest z poliuretanu (PU), lub poliuretanu o podwójnej gęstości (PU/PU) czy połączenia poliuretanu z kauczukiem nitrylowym (PU/NITRYL). Podeszwa ma rozkładać ciężar naszego ciała oraz dobrze przylegać do ziemi – działać antypoślizgowo niezależnie od warunków.

Powierzchnia buta, czyli tworzywo lub materiał, którym jest wykończony odgrywa równie ważną rolę. Producenci najczęściej sięgają po wysokiej jakości, grubą skórę. Materiał ten umożliwia dopasowanie się buta do naszej stopy oraz jej oddychanie.

Buty robocze najczęściej występują w ciemnych kolorach, takich jak czerń lub brązy. Zapobiega to bardzo widocznym zabrudzeniom oraz powstawaniu zarysowań. Wyjątkiem jest obuwie przeznaczone dla służby zdrowia.

Już wiesz jak dobrać wygodne buty robocze, które spełniają zasady BHP? Pozostało tylko zaopatrzyć się w nową parę, która będzie niezawodna w każdej sytuacji. Takie oraz inne obuwie możesz znaleźć na: https://bhponline-24.pl/buty-robocze-buty-ochronne

Zegarek na prezent

Redakcja intra-biznes.pl

Intra-Biznes.PL to portal dla każdego biznesmena i nie tylko. Zamieszczamy tu wiele ciekawych artykułów dotyczących prowadzenia biznesu, inwestowania pieniędzy i skutecznych metod marketingowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kluczowe kroki w procesie rebrandingu
Dlaczego warto uczyć się języków
laminatory

Jesteś zainteresowany reklamą?