Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym jest BIG? Czym jest BIK?

28 marca 2022 Czym jest BIG

Często spotykane akronimy BIK i BIG są błędnie interpretowane jako określenie tej samej instytucji. Wbrew pozorom, są to dwie różne nazwy, pochodzące od dwóch niezależnych od siebie biur. Czym zatem jest BIG, a czym BIK – sprawdzamy!

Co to jest BIK?

Każdy z klientów banku mających do czynienia z pożyczką bądź kredytem zetknął się ze skrótem BIK, oznaczającym Biuro Informacji Kredytowej. Jest to przedsiębiorstwo, które zostało założone przez Związek Banków Polskich czyli samorządową organizację zrzeszającą banki w Polsce. Zadaniem tej organizacji jest integracja, gromadzenie i zbieranie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków. Dzięki pracy biura udostępniane są informacje o spłaconych i aktualnie spłacanych zobowiązaniach obejmujących: pożyczki, kredyty, karty kredytowe, limity i poręczenia kredytów. Prezentowane przez BIK dane są często przydatne w instytucjach sektora finansowego gdyż pozwalają na zarządzanie ryzykiem kredytowym. Dzięki danym zbieranym przez BIK możliwe jest potwierdzenie wiarygodności finansowej konsumenta lub przedsiębiorcy aplikującego o kredyt. Informacje pochodzące z baz BIK są głównym źródłem danych potrzebnych do przeprowadzania analizy kredytowej i wsparciem w procesie kredytowym. Polecamy: https://pragmago.pl/porada/bik-przedsiebiorcy-co-to-jest-i-jak-go-sprawdzic/

Czym jest BIK Przedsiębiorcy?

BIK przedsiębiorcy różni się nieco od BIKu osoby prywatnej. BIK Przedsiębiorca stanowi osobną bazę danych w ramach Biura Informacji Kredytowej. Do najważniejszych informacji znajdujących się w bazie należy historia kredytowa przedsiębiorcy, zawierająca dane dotyczące zaciągniętych kredytów, opóźnionych bądź niespłaconych zobowiązań oraz o terminowo spłacanych kredytach. W bazie tej znajdują się informacje takie jak: historia spłat (wraz z datami), dane firmy, rodzaj i wysokość zobowiązań finansowych, a także liczba i wysokość rat. Zobacz także: https://pragmago.pl/porada/bik-a-big-czym-sie-roznia/

Czym jest BIG?

Mylnie kojarzony z Biurem Informacji Kredytowej BIG jest odrębną instytucją, gromadzącą dane o dłużnikach nie wywiązujących się z podjętych zobowiązań finansowych. Akronim BIG to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Dane gromadzone przez biuro mogą mieć niekorzystny wpływ na możliwości podjęcia kredytu przez widniejącego w bazach BIG dłużnika. Podczas ubiegania się o pożyczkę lub kredyt może otrzymać on decyzję odmowną albo przyznany zostanie mu kredyt na mniej korzystnych warunkach spłaty. W ramach współpracy z BIG każdy przedsiębiorca ma możliwość sprawdzenia informacji dotyczących dowolnego przedsiębiorcy. Za pisemną zgodą możliwe jest też dotarcie do informacji o konkretnym konsumencie.

Zegarek na prezent

Redakcja intra-biznes.pl

Intra-Biznes.PL to portal dla każdego biznesmena i nie tylko. Zamieszczamy tu wiele ciekawych artykułów dotyczących prowadzenia biznesu, inwestowania pieniędzy i skutecznych metod marketingowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kluczowe kroki w procesie rebrandingu
Dlaczego warto uczyć się języków
laminatory

Jesteś zainteresowany reklamą?