intra-biznes.pl

Biznes IT Marketing Finanse

introwertyk w pracy
Biznes Praca

Introwertyk w pracy – jak żyć w zgodzie ze swoją naturą?

Życie zawodowe może być bardzo stresujące dla osób introwertycznych. Ekstrawertycy w większości prawdopodobnie nie zdają sobie z tego sprawy.
Dla introwertyka może być męczące przebywanie ciągłe wśród ludzi, nawet tych, którzy są mili i lubi z nimi spędzać czas.
Podczas gdy dla ekstrawertyka cisza i samotność mogą być piekłem, dla osoby introwertycznej wykańczające są spotkania, egzaminy, konferencje. W takim razie jak sobie radzi introwertyk w pracy?

Introwertyk w pracy – świadomość życia zawodowego

Czy to oznacza, że introwertyk ​​nie może chodzić na spotkania, egzaminy ani konferencje? Nie, wcale. Po prostu aby zachować zdrowie i nie wyczerpać się całkowicie powinien zwracać uwagę na niektóre rzeczy.

Musi być znacznie bardziej świadomy swojego życia zawodowego, nie starać się dostosowywać do tempa i rytmu innych lub wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Powinien zwracać uwagę na to aby sposób pracy pasował do jego energii i introwertycznej natury.

Niektóre osoby czerpią energię ze spotkań z innymi ludźmi i z doświadczeń, a inne z wewnętrznego świata swoich myśli. Ludzie się różnią od siebie i ważne jest, aby żyć zgodnie ze swoją naturą, a nie przeciwko niej.

Nie należy tracić energii na bycie ekstrawertycznym lub „normalnym”. Często po prostu uważamy za normalne to, czego doświadczamy częściej lub to co zauważamy. Częściej zauważamy ekstrawertyków niż introwertyków.

Możesz być tym, kim jesteś

1. Zapewnij sobie przerwy i możliwość odosobnienia

To, że potrzebujesz czasu dla siebie po kilku godzinach spędzonych z wieloma ludźmi, nie sprawia, że ​​jesteś dziwny. Jeżeli jest Ci ciężko w pracy, zaplanuj sobie przerwy i możliwość regeneracji. Aby to zrobić, udaj się w jakiś cichy zakątek lub wyjdź na dwór i idź na krótki spacer. O ile to możliwe, zaplanuj swój harmonogram pracy tak, abyś po spotkaniach z wieloma osobami mógł trochę pobyć w ciszy i samotności.

2. Nie mów „tak”, kiedy myślisz „nie”

Introwertyk w pracy to często bardzo sympatyczna osoba i uprzejma dla kolegów z pracy. Obcowanie z nim jest zwykle płynne, bez fanfar i dramatów. Wykonuje swoją pracę rzetelnie, rzadko odmawia i często podejmuje się dodatkowych zadań.

Jako introwertyk powinieneś mieć świadomość, że możesz też powiedzieć „nie”. Masz prawo odmówić wykonania dodatkowych zadań. Nie musisz się na wszystko godzić. Możesz stanąć w obronie swoich potrzeb.

Ludzie nie potrafią czytać w myślach. Jeżeli coś Cię przerasta, po prostu to zakomunikuj. Nie zawsze jest to łatwe, ale trzeba próbować. To może znacznie poprawić Twój komfort psychiczny w pracy.

3. Bądź wierny sobie

Jako introwertyk, pewnie nieraz słyszałeś zdania typu: „Nie zamykaj się w sobie”. Przesłanie takiej lub podobnej rady jest w zasadzie takie, że powinieneś się zmienić i dostosować się do środowiska.

Życie wbrew swojej naturze wymaga dużo siły. Skoncentruj się więc na swoich mocnych stronach, na tym, w czym naprawdę jesteś dobry.
I nie próbuj się zmieniać i dostosowywać, bo to strata energii.
Jeśli na przykład nie lubisz przedstawiać swoich pomysłów na zebraniach to poszukaj możliwości indywidualnej rozmowy ze współpracownikami.

Mózg introwertyka inaczej przetwarza informacje. Introwertycy są szczególnie dobrymi słuchaczami, często bardzo empatycznymi i potrafią bardzo dobrze analizować, planować lub być kreatywnymi.