intra-biznes.pl

Biznes IT Marketing Finanse

szukanie pracy
Biznes

Jak wygląda szukanie pracy w Polsce?

Jak wygląda rynek pracy w Polsce? Jak Polacy najczęściej poszukują pracy? Czy każdy bezrobotny prędzej czy później znajdzie odpowiednie zajęcie, które przyniesie mu sporo satysfakcji? Ile może zarobić pracownik biurowy, a na jakie zarobki może liczyć pracownik korporacji? Pytań dotyczących rynku pracy jest wiele, dlatego też warto odpowiedzieć na wszystkie, gdyż może to pomóc wielu osobom znaleźć odpowiednie zajęcie dla siebie.

Rynek pracy w Polsce?

Rynek pracy na przestrzeni lat bardzo się zmienił. Jeszcze kilkanaście lat temu, to pracownicy mogli wybierać pracowników spośród wielu ofert, które zazwyczaj dostawali w procesie rekrutacji. Obecnie jednak to pracownicy przebierają w ofertach i nie zgadzają się na kiepskie warunki, które czasem oferują im firmy. To pracownik decyduje o tym, kiedy i na jakich warunkach chce pracować. Może to robić, gdyż ma możliwość zawsze przejście do innej firmy, gdzie być może otrzyma lepszą stawkę i lepsze warunki pracy. Nie oznacza to jednak, że o dobre miejsca w firmach nie należy się starać. Jest to widoczne, gdyż na ogłoszenia znanych firm, które zatrudniają kilkaset osób odpowiada zawsze tysiące potencjalnych pracowników chętnych do pracy od zaraz.

Szukanie pracy – jak to wygląda w praktyce?

Szukanie pracy dla każdego oznacza co innego. Osoby, które planują się zwolnić ze swojej firmy, już na długo wcześniej przeglądają oferty, chodzą na rozmowy rekrutacyjne i biorą udział w rozmaitych kursach. Jest też grupa osób, która szuka nowego zajęcia dopiero wtedy, gdy zwolni się z dotychczasowej pracy. Są również osoby, które od razu postanawiają, by rozpocząć własną działalność i szukają dofinansować w lokalnych urzędach. Bez względu na to, do jakiej grupy się należy, warto jednak na bieżąco przeglądać oferty pracy i zaznajomić się z rynkiem pracy w Polsce. Dzięki temu łatwiej i szybciej będzie można znaleźć zajęcie, które będzie satysfakcjonujące dla pracownika. Nie zawsze bowiem liczy się tylko wynagrodzenie. Wiele osób zwraca również uwagę, w jakim trybie będzie pracować (czy stacjonarnie w siedzibie firmy, czy też zdalnie w swoim domu), na jakiej umowie, ile dni w tygodniu itp.

Przeczytaj więcej na http://gejtawy.pl

Praca w handlu

Przeglądając oferty pracy choćby w Internecie, można zauważyć, iż bardzo wiele jest ofert pracy w handlu. Przedstawiciele handlowi, menadżerowie sklepów, osoby obsługujące sklepy online, koordynatorzy w sektorze handlowym, pracownicy na produkcji, pracownicy eksportujący żywność – tego typu ofert jest chyba najwięcej. Nie zawsze jednak każdy dobrze się czuje, gdy musi pracować wiele godzin w różnych miejscach w Polsce, dlatego też ta praca nie jest dla każdego. Warto zauważyć, iż do niej także potrzebne są pewne predyspozycje. Otwartość, empatia, rzetelność, sumienność, radzenie sobie w stresujących sytuacjach, znajomość języków obcych, bardzo dobra obsługa komputera i rozmaitych programów handlowych – to wszystko wymagane jest od handlowców. Oprócz wysokich wymagań, ta praca wiąże się również z bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem. Osoby pracujące w handlu nie mogą raczej narzekać na zarobki. Przedstawiciele handlowi zarabiają miesięcznie nawet od 4000 zł do 10 000 zł, a osoby prowadzące niewielkie sklepy internetowe mogą zarobić nawet do 15 000 zł miesięcznie. Mimo iż z pracą bywa różnie, to z pewnością każdy, kto chce ją szybko znaleźć, bez problemu ma taką możliwość. Niekiedy trzeba jednak naprawdę trochę popracować nad tym, by dotrzeć bezpośrednio do pracodawców i zrobić wszystko, by ci dobrze zapamiętali pracownika. Dobre wrażenie, znajomość branży, w której chce się pracować, odpowiednie kwalifikacje, dogadywanie się z innymi ludźmi – to wszystko ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Zawsze warto więc szukać właściwego zajęcia dla siebie, wysyłać CV, brać udział w szkoleniach i kursach, uczyć się języków, a także próbować otworzyć coś na własną rękę. Nie warto męczyć się w pracy, która nie daje pracownikowi żadnej satysfakcji i nie powoduje, iż człowiek się rozwija. Zawsze jest dobry moment na zmianę i nie trzeba się tego obawiać.