Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jakie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa wykorzystuje się w centrach handlowych?

8 maja 2023 rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa


Galerie handlowe są obiektami narażonymi na wiele niebezpieczeństw. Jednak największym zagrożeniem dla biznesu są częste kradzieże oraz włamania. Ochrona mienia w tak dużych obiektach wymaga nie tylko zastosowania zaawansowanych technologii, ale również obecności pracowników ochrony. Z artykułu dowiesz się, jak zadbać o bezpieczeństwo  ludzi oraz mienia w centrach handlowych.

Ochrona mienia, czyli przeciwdziałanie kradzieżom i włamaniom

Dzisiaj bardzo trudno spotkać centrum handlowe bez monitoringu. System telewizji dozorowej skutecznie wspiera pracowników ochrony fizycznej, którzy wzywani są zazwyczaj jedynie do interwencji lub dyżurują na posterunkach prewencyjnych. Dobrze rozmieszczone kamery dające obraz wysokiej rozdzielczości znakomicie dokumentują każdą próbę kradzieży. A nagranie stanowi cenny dowód podczas prowadzenia dalszych czynności z udziałem służb porządkowych.

System monitoringu wizyjnego umieszcza się również na zewnątrz obiektów. Dzięki temu każda próba włamania do sklepu jest rejestrowana, a dodatkowe zabezpieczenia, np. system alarmowy, działają prewencyjnie. Grupa interwencyjna wzywana jest tylko w razie potrzeby, stąd duże oszczędności dla przedsiębiorców. Na przestrzeni lat zmienił się także sposób ochrony marketów budowlanych – kiedyś pracownik ochrony był tam obecny całą dobę, a jego zadanie polegało na zabezpieczaniu placu z materiałami budowlanymi. Teraz obecność ochrony fizycznej jest coraz bardziej redukowana, ponieważ system monitoringu wizyjnego doskonale zabezpiecza cały teren i rejestruje każdą próbę włamania lub kradzieży.

Czy usługa ochrony fizycznej nadal jest niezbędna w centrach handlowych?

Ochrona techniczna zmniejszyła liczbę pracowników ochrony w centrach handlowych, ale nadal ich obecność jest konieczna. Związane jest to m.in. z przepisami przeciwpożarowymi. W przypadku wystąpienia zagrożenia to właśnie pracownik ochrony koordynuje sprawną i bezpieczną ewakuację. Innym zadaniem stawianym przed ochroną jest wyłapywanie zagrożeń i ich analizowanie, a w razie potrzeby – interweniowanie.

Dla właścicieli centrów handlowych, sklepów średniego i dużego formatu oraz dla najemców, idealnym rozwiązaniem wydaje się połączenie ochrony fizycznej oraz technicznej, czyli obecność pracowników ochrony oraz zainstalowanie zaawansowanego systemu telewizji dozorowej. Taką usługę można znaleźć na stronie https://bezpieczenstwo.impel.pl/.

Monitoring wizyjny a bezpieczeństwo pracowników i klientów

Kamery w sklepach oraz w centrach handlowych chronią również ludzi, którzy znajdują się w obiekcie. Ochrona widząc niebezpieczną sytuację, może natychmiast zareagować i wysłać na miejsce służby porządkowe, ekipy ratunkowe lub grupę interwencyjną.

Ograniczanie liczby pracowników ochrony obecnych w obiektach handlowych wcale nie wpływa na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ zaawansowana technologia jest w stanie zapobiegać kradzieżom i przekazywać dane o incydentach w czasie rzeczywistym. Monitoring wizyjny ma jeszcze jedną zaletę – pozwala mierzyć i analizować dane związane z przepływem klientów. Te informacje mogą być wykorzystywane do skutecznego marketingu lub do zarządzania linią kas w celu zapewnienia lepszej obsługi klientów.

Zegarek na prezent

Redakcja intra-biznes.pl

Intra-Biznes.PL to portal dla każdego biznesmena i nie tylko. Zamieszczamy tu wiele ciekawych artykułów dotyczących prowadzenia biznesu, inwestowania pieniędzy i skutecznych metod marketingowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zegarek na prezent
rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa

Jesteś zainteresowany reklamą?