intra-biznes.pl

Biznes IT Marketing Finanse

jak zbudować zdolność kredytową
Biznes Finanse

Budowanie zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa jest jest jednym z najistotniejszych czynników, które biorą pod uwagę banki jeśli jesteśmy zainteresowani zaciągnięciem kredytu gotówkowego lub zakupami na raty.

Jak zbudować zdolność kredytową?

Budowanie zdolności kredytowej nie jest taką prostą sprawą zarówno dla osób, które jeszcze nie miały styczności z zaciągnięciem pożyczki, jak również i dla tych, którym zdarzyło się opóźnienie w spłacie raty. Aby zbudować zdolność kredytową przede wszystkim musimy mieć ukończone 18. lat oraz powinniśmy posiadać rachunek bankowy. Osoby młode powinny starać się kupować potrzebne im towary na raty, dzięki temu ich zdolność kredytowa będzie wzrastać. Następnym krokiem może być zaciągnięcie niewielkiej kwoty pożyczki w swoim banku lub wyrażenie chęci na otrzymanie karty debetowej. Decydując się na takie kroki musimy pamiętać, aby spłacać swoje zobowiązania w wyznaczonym terminie, ponieważ w innym razie możemy trafić do Krajowego Rejestru Długów, a wtedy stracimy możliwość na zaciągnięcie jakiegoś kredytu przez okres kilku lat.

Budowanie zdolności kredytowej przez osoby wpisane do KRD

Czasami w życiu zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie na czas spłacić raty kredytu lub z przyczyn losowych nie możemy go spłacić wcale. Wtedy otrzymujemy masę upomnień, aż w końcu przychodzi do nas pismo od komornika. Zadłużenia powstałe w wyniku niespłaconego kredytu, zazwyczaj komornik rozkłada na raty, które, aby nie doszło do zajęcia mienia musimy spłacać. Jest to również czas, w którym nasze dane zostają przekazane do KRD i BIK-u. Po spłaceniu zadłużenia nasze dane w Krajowym Rejestrze Długów widnieją przez okres trzech lat, albo do dziesięciu od daty zgłoszenia długu przez wierzyciela. zaciągnięcie zobowiązania w banku podczas tego okresu jest niemożliwe, jednak, aby zdobyć ponowne zaufanie możemy wziąć pożyczkę w tak zwanym parabanku. Oczywiście nawet niektóre parabanki sprawdzają bazy danych, dlatego i w takich instytucjach również możemy mieć problem z wzięciem pożyczki. Jednak istnieją takie parabanki, które ” przymykają oko ” na tego typu wpisy i bez problemu możemy zaciągnąć tam pożyczkę ratalną, która na nowo będzie odbudowywać naszą zdolność kredytową. Kolejnym etapem powinno być wzięcie niedrogiego sprzętu na raty w zwykłym banku, a dopiero później starać się spróbować wnioskować o pożyczkę.

Pamiętajmy, że pożyczki w parabankach są ostatecznością i nie powinniśmy ich brać, gdy nie mamy 100% pewności, że je spłacimy. Biorąc pożyczkę w takiej instytucji należy znaleźć taką, którą możemy spłacić w systemie ratalnym.