Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Edukacja finansowa jest potrzebna dzieciom i dorosłym

22 marca 2021 edukacja finansowa


Zarządzanie swoimi finansami to bardzo ważna umiejętność, w każdym wieku. Już obserwując dzieci można zauważyć, że każda osoba ma nieco inne podejście do pieniędzy. Bardzo często w grupie jest ktoś, kto od razu wydaje kieszonkowe oraz ktoś, kto zawsze ma zaoszczędzone pieniądze.

Nastolatek i kieszonkowe

Wielu nastolatków dostaje od rodziców kieszonkowe. Są to dodatkowe kwoty do wydania, na przykład na oranżadę po lekcjach albo własne przyjemności, ulubione czasopisma, gry. Rodzice zapewniają pokrycie podstawowych potrzeb, miejsce zamieszkania, jedzenie. Dzięki temu dziecko może nauczyć się zarządzania swoimi drobnymi kwotami pieniędzy, aby później w przyszłości nie miało kłopotów z zarządzaniem wynagrodzeniem. Dzieci bardzo szybko się uczą. Zapewne za pierwszym razem pieniądze zostaną wydane od razu, jednak później, bardzo prawdopodobne jest, że nastolatek przemyśli tę kwestię i jednak zachowa część tej kwoty na później. Nastolatki mogą z wyprzedzeniem zaplanować na przykład wyjście do kina albo na lody z rówieśnikami. Trzeba mieć wtedy swoje finanse, aby pokryć ten koszt.

Jak zarządzać domowym budżetem?

Wielu ludzi dorosłych ma problem z zarządzaniem domowym budżetem, często zdarza się, że po prostu nie wystarcza na rachunki. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa, zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak też o osoby dorosłe. Na szczęście dzisiaj w Internecie można znaleźć wiele porad, artykułów, a nawet specjalne kursy w temacie zarządzania swoimi finansami. Dzięki temu dorosła osoba może rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Nie każdy w domu miał odpowiednie wzorce, jednak wszystko można jeszcze naprawić.

Szukanie okazji i promocji

Bardzo dobrą strategią aby zaoszczędzić jest szukanie rabatów i promocji, tam gdzie tylko można. Oczywiście nie trzeba po jeden bochenek chleba jechać na drugi koniec miasta, ponieważ paliwo lub bilet na autobus również generują koszty. Można jednak cyklicznie dokonywać przeglądu zapasów żywieniowych i uzupełniać zapasy na promocjach. Z większymi wydatkami można poczekać na Black Friday, uprzednio sprawdzając, czy rzeczywiście cena jest niższa niż wcześniej. Taka strategia na pewno pomoże zadbać o domowy budżet. Zdecydowanie warto mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może zdarzyć się w przyszłości. Z badań jednak wynika, że Polacy żyją raczej od wypłaty do wypłaty. To powinno jak najszybciej się zmienić. Poduszka finansowa daje duże bezpieczeństwo. Zdecydowanie warto do tego dążyć, aby w przyszłości nie żałować.

Zegarek na prezent

Redakcja intra-biznes.pl

Intra-Biznes.PL to portal dla każdego biznesmena i nie tylko. Zamieszczamy tu wiele ciekawych artykułów dotyczących prowadzenia biznesu, inwestowania pieniędzy i skutecznych metod marketingowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kluczowe kroki w procesie rebrandingu
Dlaczego warto uczyć się języków
laminatory

Jesteś zainteresowany reklamą?