intra-biznes.pl

Biznes IT Marketing Finanse

niezapłacone faktury
Biznes

Niezapłacone faktury

Niezapłacone faktury – jak odzyskać pieniądze od kontrahenta? Prawie każdy, kto prowadzi przedsiębiorstwo czy firmę usługową spotkał się przynajmniej raz z klientem, który nie opłacił wystawionej na niego faktury w terminie. Powody bywają różne: zwykłe zapomnienie, brak funduszy czy celowe przeciąganie terminu płatności.
Niestety kilka takich przypadków może mieć negatywny wpływ na firmę, która ze środków uzyskiwanych z faktur może opłacać pensję pracownikom, czy rozliczać się z dostawcami za towar.
Pierwszym krokiem, który należy podjąć jest kontakt mailowy lub telefoniczny z klientem i przypomnienie mu o przeterminowanej fakturze. Jeżeli to nie zadziała należy wysłać wezwanie do zapłaty, które powinno zawierać wysokość zadłużenia, dane do przelewu i ilość dni po terminie. W przypadku nie odpowiadania na wezwania do zapłaty, fakturę można sprzedać firmie windykacyjnej lub zgłosić klienta do Biura Informacji Gospodarczej.
Jeżeli zdecydujemy się na postępowanie drogą sądową należy pamiętać o zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak stosowny wniosek i dokumenty zaświadczające o istnieniu zadłużenia.

Przeczytaj więcej na FINNA