Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Rozmowa z szefem – jak komunikować się z przełożonym?

7 kwietnia 2021 rozmowa z szefem


Rozmowa z przełożonym wcale nie musi być nieprzyjemna. Może dotyczyć na przykład podwyżki. Zawsze warto przygotować się do spotkania ze swoim szefem. Najlepiej jeśli temat rozmowy znany jest wcześniej.

Rozmowa o podwyżce

Często pracownik występuje z prośbą o podwyżkę. Warto uzasadnić swój wniosek, ponieważ tylko wtedy przełożony będzie mógł się do niego odnieść. Na pewno konieczne jest podanie argumentów, dlaczego dany pracownik powinien zarabiać więcej pieniędzy. Można uzasadnić to na przykład większą ilością przydzielonych zadań, większym natężeniem stresu w miejscu pracy, oraz faktem, że pracownik rozwinął swoje kompetencje, jego wiedza i doświadczenie są zdecydowanie większe niż wcześniej. Pracownik ma prawo poprosić o podwyżkę, a przełożony ma prawo zgodzić się albo odmówić. Zatem warto pamiętać o zasadach asertywnej komunikacji.

Upomnienie

Rozmowa z szefem może mieć także mniej przyjemny charakter. Może dotyczyć upomnienia, kiedy pracownik zrobił coś złego, coś niezgodnego z regulaminem w firmie. Takie sytuacje się zdarzają, wtedy trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i po prostu przeprosić. Przełożony może ukarać pracownika w określony sposób, najczęściej będzie to po prostu upomnienie, ale może także zdarzyć się, że dany pracownik zostanie zwolniony nawet dyscyplinarnie, jeżeli jest to bardzo poważna sprawa. Dlatego też warto stosować się do regulaminu w miejscu swojej pracy. Tylko wtedy można zachować spokój podczas rozmowy z szefem.

Rozmowa o przyszłości

W wielkich korporacjach regularne rozmowy pracowników i przełożonych są czymś normalnym, występują cyklicznie, na przykład raz na pół roku. Jest to czas, kiedy przełożony może spokojnie porozmawiać ze swoim pracownikiem, przekazać wszystkie swoje zastrzeżenia, a także wskazać pozytywne obszary. Dzięki temu pracownik wie, na czym może się skupić, aby poprawić jakość swojej pracy. Jest również czas na to, aby porozmawiać o przyszłości w firmie. Każdy pracownik ma swoje określone plany i marzenia. Nie wszyscy mówią o tym głośno. Dlatego warto, aby od czasu do czasu szef zapytał swojego pracownika jakie są jego zawodowe marzenia i plany. Tylko wtedy będzie mógł je poznać i odnieść się do tych pragnień. Taka rozmowa o przyszłości pozwoli szefowi spojrzeć innym okiem na swojego podwładnego. Warto w komunikacji z szefem zadbać o swoje prawa, ale warto także spojrzeć na interesy firmy. Czasami w danym momencie udzielenie podwyżki jest po prostu niemożliwe. W tej sytuacji trzeba przemyśleć swoją odpowiedź.

Zegarek na prezent

Redakcja intra-biznes.pl

Intra-Biznes.PL to portal dla każdego biznesmena i nie tylko. Zamieszczamy tu wiele ciekawych artykułów dotyczących prowadzenia biznesu, inwestowania pieniędzy i skutecznych metod marketingowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kluczowe kroki w procesie rebrandingu
Dlaczego warto uczyć się języków
laminatory

Jesteś zainteresowany reklamą?